CKF "Stylowy"
ckf@stylowy.net
Opis obiektu:
Uwaga!
Kupony MultiBilet 2D i Kody eMultiBilet 2D nie obowiązują na seanse w technologii 3D.
Kupony MultiBilet i Kody eMultiBilet upoważniają do korzystania z repertuaru cyklicznego. Nie obowiązują na seanse przedpremierowe, maratony filmowe, festiwale filmowe oraz pokazy specjalne.
Centrum Kultury Filmowej "Stylowy", znane wcześniej jako Kinoteatr "Stylowy", rozpoczęło swoją działalność we wrześniu 1926 r. w zlikwidowanym przez Austriaków kościele franciszkańskim.
W okresie okupacji Niemcy zmienili nazwę "Stylowego" na "Capitol". Po wojnie w sierpniu 1944 r. kinoteatr "Stylowy" został ponownie otwarty.
W 1994 roku nową siedzibą Kina stały się pomieszczenia Klubu Garnizonowanego, gdzie w 1998 roku przeprowadzono gruntowny remont, min. wymieniono fotele, ekran i zainstalowano system nagłośnienia Dolby Digital.
Do ważniejszych dokonań w historii Kina należą między innymi I nagroda za rozpowszechnianie filmu "Pan Tadeusz" w kategorii miasta o wielkości do 150 000 mieszkańców oraz nominacja do nagrody Totus w kategorii "Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej" za szóstą edycję "Sacrofilmu".
Kino Stylowy to miejsce spotkań zamojskiej widowni z wybitnymi aktorami i twórcami filmowymi. Stylowy przed wojną gościł m. in. Juliusza Osterwę, Stanisława Wolińskiego. W czasach PRL kino było miejscem koncertu Marty Mirskiej, Marii Koterbskiej, Mieczysława Fogga, Jerzego Połomskiego i Czesława Niemena. W okresie III Rzeczypospolitej gościliśmy dotychczas między innymi Bożenę Dykiel, Stanisławę Celińską, Katarzynę Skrzynecką, Jolantę Fraszyńską, Annę Romantowską, Daniela Olbrychskiego , Krzysztofa Zanussiego, Martą Meszaros , Sergio Basso, Jerzego Łukaszewicza, Krzysztofa Kolbergera, Piotra Szwedesa, Krzysztofa Majchrzaka, Pawła Kukiza.
W 2006 roku Kino Stylowy otrzymało dotację z Urzędu Miasta Zamość na opracowanie koncepcji architektonicznej nowego kina. Koncepcja opracowana przez biuro architektoniczne PlusArt Architekci z Łodzi spotkała się z życzliwym przyjęciem Prezydenta Miasta Zamościa Pana Marcina Zamoyskiego i ówczesnej Rady Miasta.
W 2008 roku Miasto Zamość złożyło wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego o dofinansowanie kosztów budowy Centrum Kultury Filmowej w Zamościu, który dostał bardzo wysoką ocenę i został skierowany do realizacji.
Budowę Centrum Kultury Filmowej rozpoczęła firma Flisbud z Janowa Lubelskiego w czerwcu 2009 roku, a 30 lipca 2010 roku odbył się pierwszy seans filmowy w nowy budynku.
Materiały i dane pochodzą ze strony CKF Stylowy